środa, 13 października 2010

TERROIR

Patrząc na strome urwiska pokryte wulkanicznymi łupkami, a także na surowy, żeby nie powiedzieć groźny pejzaż Priorat'u w Hiszpanii (Katalonia) trudno uwierzyć, iż można tutaj cokolwiek uprawiać. Zaiste widok krainy, co i rusz poprzecinanej parowami, wysychającymi korytami rzek, wąwozami, a jednocześnie zdominowanej trudno dostępnymi przełęczami, nie nastraja optymistycznie.

Tym bardziej praktycznie nie do wyobrażenia jest, iż tutejsza winorośl rodzi grona dające wina klasyfikowane pośród największych win świata.

W czym tkwi więc tajemnica produkcji tych zupełnie unikalnych win Półwyspu Iberyjskiego ?

Wydaje się, iż jak zawsze przyczyn jest kilka, ale dopiero symbioza ich wszystkich daje tak fascynujące rezultaty jakimi są wielkie wina maleńkiego Priorat’u.

El Priorato to synonim bardzo wysokich temperatur, surowych pejzaży i winnic wymagających średnio cztery razy więcej pracy i wysiłku, przy uzyskiwaniu cztery razy niższych plonów.

Winnice zlokalizowane są na łupkowych, urwistych zboczach osiągających niejednokrotnie nawet 50 stopni nachylenia; klimat jest tutaj nadzwyczaj surowy; rodzaje szczepów unikalne, a minimalna wydajność produkcji bije rekordy światowe.

Jak to bardzo często bywa:

im gorzej – tym lepiej


Dzięki tym, zaiste ekstremalnym warunkom, otrzymywane są najbardziej fascynujące wina.

Kluczową rolę odgrywa tutaj podłoże, które w istocie rzeczy jest czarno – brunatnym, wulkanicznym łupkiem (licorella). Winnice są dosłownie zawieszone na tarasach, przyklejonych do wręcz prawie pionowych, niegościnnych wzgórz otaczających dolinę rzeki Siurana. Niektóre z nich „wiszą” nawet na wysokości 700 m n.p.m.

Opisywane wyżej, całkowicie w świecie unikalne podłoże, a właściwie metamorficzna skała powoduje, iż gleba tutaj jest nadzwyczaj chłonna i wilgotna, a korzenie winorośli stosunkowo łatwo penetrują strukturę łupku.

Niska wydajność winnic jest poniekąd "odpowiedzialna" za najwyższą jakość tutejszych win. Wydajności winnic Priorat’u, uważane są powszechnie za najniższe w świecie i tak dla porównania wydajność z hektara w regionie Bordeaux wynosi 35 hl, podczas gdy w Prioracie zaledwie 15 hl/1 ha. Z kolei uprawy winnej latorośli zajmują zaledwie 1 500 ha.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz